Leczenie wrastających paznokci

Ponieważ paznokieć u dużego palca jest twardy i najmocniej wbija się w skórę, dolegliwość taka jak wrastanie bocznej krawędzi paznokcia pod skórę może doprowadzić do poważnego urazu. Do tego sprawia to nam dyskomfort podczas chodzenia i codziennych zajęć. Może się to objawiać ropieniem z rany jak i stanem zapalnym. Gdy szybko zareagujemy to możemy uniknąć chirurgicznej korekcji, dlatego warto wiedzieć jak zapobiegać wrastaniu się paznokci. Główną przyczyna tego, że paznokcie wrastają mogą byś wrodzone przyzwyczajenia jak nieumiejętność obcinania paznokci czy dobór nieodpowiedniego obuwia. Inne przyczyny to możliwe skaleczenie w trakcie wycinania skórek, czyszczenie brudu pod paznokciami przy pomocy ostrych narzędzi (np. nożyczek), przytrzaśnięcie lub inne uszkodzenie paznokcia, grzybica, predyspozycje do wrastania się paznokcia.

Wrastający paznokieć to nic innego jak jego wbicie się w skórę. Odczuwamy dyskomfort oraz ból w trakcie chodzenia, zakładania butów podczas, ponieważ właśnie wtedy paznokieć wbija się w skórę. Często pojawia się opuchlizna jak również krwawienie po bokach paznokcia, który przebija nasza skórę. Niekiedy pojawi się stan ropny i wtedy warto udać się do podologa, który zaradzi danej sytuacji jak również przepisze nam antybiotyk w celu zlikwidowania stanu zapalnego.

Domowe sposoby na leczenie wrastających paznokci stosować wtedy, gdy dolegliwość nie jest zaawansowana. Można początkowo stosować okłady odkażające, maści lub pasty z antybiotykami. W razie małej ich skuteczności należy zwrócić się do chirurga, który poprawi kształt paznokcia poprzez poprawienie jego kształtu. Podczas gojenia się wrastającego paznokcia staraj się jak najwięcej chodzić boso, a jeśli już zdecydujemy się na obuwie warto wybrać  wygodne z szerokimi noskami. Pamiętaj również, aby jak najczęściej zmieniać skarpetki, aby uniknąć zakażenia.

Musimy pamiętać aby nadać odpowiedni kształt paznokcia podczas ich obcinania. Jego brzegi lekko spiłować pilnikiem. Jeżeli twoje paznokcie mają wyjątkowo twarda płytkę warto najpierw je namoczyć. Można zakupić również dostępny w aptece płyn, który ma zapobiegać wrastaniu paznokci. Nie wolno obcinać paznokci za blisko skóry. Jeśli tak to infekcja gotowa. Nie czyść brudu spod paznokci jakimiś brudnymi przedmiotami. Nie noś ciasnych butów i skarpet ze sztucznych materiałów.

Odpowiednia dieta także może zdziałać cuda. Musi ona zawierać dużo magnezu, cynku, krzemu i żelaza. Warto również spożywać witaminę B, które dobrze działają na łamliwe paznokcie. Jedz dużo orzechów, wątróbki, szpinaku, pomidorów i bananów, które zawierają niezbędne pierwiastki mineralne.

Odpowiednio zadbane paznokcie stanowią doskonałą ozdobę naszych stóp. Gdy nie ima się ich żadna choroba wystarczy tylko odpowiednio je pomalować i będzie efekt WOW.