Biegasz, bo kochasz biegać? Czy czujesz, że rośniesz coraz szybciej? A może po prostu biegasz, aby nadążyć za innymi ludźmi? W każdym razie chcesz znaleźć plan treningowy, który będzie dla Ciebie odpowiedni i zapewni Ci jak najlepsze rezultaty?

W takim przypadku zdecydowanie powinieneś wybrać plan treningowy dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości. Jednak najważniejszym warunkiem jest własne bieganie, bo trzeba wiedzieć, jak się do niego przygotować, żeby móc się prawidłowo poruszać. Najważniejszą cechą treningu zapewniającą dobre efekty jest czas jego trwania. Jeśli biegasz na długich dystansach, na przykład w treningu ultra-dystansowym, powinieneś starać się to robić w sposób ciągły – czyli przez kilka godzin prosto. Warto zaznaczyć, że ta metoda nie wymaga specjalnego przygotowania, wystarczy biec w tempie, które Ci odpowiada.

Najważniejszą cechą treningu, która daje najlepsze możliwe rezultaty, jest jego intensywność. Jeśli często biegasz w zbyt wysokim lub zbyt niskim tempie, nie musisz się martwić wypaleniem. Musisz tylko wiedzieć, z jaką intensywnością biegać, aby długo utrzymać to tempo. Kluczem do całego procesu jest znalezienie odpowiedniego planu, który będzie dostosowany do Twoich możliwości. Plan powinien być oparty na wieloletnim doświadczeniu – warto porównać te doświadczenia, na danych takich jak próg beztlenowy, plan treningowy itp., Aby zrozumieć własne ciało i wytrenować swoje ciało. Pamiętaj, że możesz zmieniać plany treningowe tak często, jak chcesz, ale zawsze w nowym planie treningowym powinieneś starać się pozostać na tej samej bieżni tak długo, jak to możliwe.