Tanie latanie jest oczywiście możliwe. Jednak nie takie proste, jak się wydaje. Warto zatem zawsze uwzględniać kilka podstawowych zasad, o których więcej poniżej.

Tanio, ale czy wygodnie?

Pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy w przypadku chęci znalezienia taniego przelotu to bez wątpienia skorzystanie z tanich linii lotniczych. Natomiast warto pamiętać, że niższa cena za bilety rejsowe wynika ze znacznego ograniczenia komfortu lotu. W samolotach jest ciasno, więc na dłuższej trasie bywa naprawdę ciężko. Można zapomnieć o rękawach i darmowym bagażu nadawanym, a za większy bagaż podręczny są oczywiście pobierane opłaty.

Co więcej, wyloty i przyloty na główne lotniska realizowane są często w niekorzystnych godzinach, więc potem jest problem z dotarciem np. do centrum miasta albo z zakwaterowaniem. Z kolei lądowanie na lotnisku znacznie oddalonym od miasta generuje czasami wysokie koszty, nawet przekraczające cenę biletu rejsowego. Dlatego nie zawsze bilety tanich linii lotniczych to dobre rozwiązanie, tym bardziej że ceny dość dynamicznie się zmieniają – zależy to od popytu.

A może czartery?

Kolejna opcja to przeloty czarterowe oferowane przez biura podróży i touroperatorów. I właśnie na ich stronach należy szukać promocji. Z reguły bilety rejsowe na czartery mają niższe ceny w porównaniu do połączeń regularnych linii lotniczych. Zazwyczaj też koszt maleje, im bliżej do wylotu. Czartery to zatem dobry pomysł, kiedy szuka się taniego lotu na ostatnią chwilę. Warto pamiętać, że zamiast tradycyjnego biletu otrzymuje się potwierdzenie rezerwacji, a do odprawy potrzeba wyłącznie paszportu lub innego dokumentu tożsamości.

Jakie ograniczenia? Loty czarterowe są realizowane wyłącznie do najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych, w których biura podróży mają swoje propozycje hotelowe. Trudno też liczyć na połączenia przez cały rok.

Na co zwrócić uwagę podczas szukania taniego lotu?

Nawet regularne linii lotnicze mają promocje, więc niekiedy można znaleźć bilet na przelot w naprawdę atrakcyjnej cenie. Z pewnością szybciej trafi się okazja w środku tygodnia niż na weekend – najlepiej szukać terminu na wtorek do czwartku. Oczywiście nie dotyczy do okresów przedświątecznych i tak zwanego wysokiego sezonu. Wtedy raczej ciężko o tanie loty.

W przypadku tradycyjnych linii nie należy też odkładać zakupu na ostatnią chwilę, ponieważ wtedy ceny rosną (inaczej niż przy lotach czarterowych). Im wcześniej się zacznie wertowanie promocji, tym lepiej. Warto jednak być elastycznym w kontekście daty wyjazdu, ale i kierunku. Często zdarza się, że bilety rejsowe np. 3 dni po planowanym wylocie albo do innego miasta są o połowę tańsze.

Na koniec jeszcze jedna uwaga – dobrze sprawdzać, czy bilet w obie strony rzeczywiście kosztuje mniej niż pojedyncze bilety na różne linie.