W czasach wzmożonej konieczności dbania o zasoby planety, do łask wracają domowe sposoby na skuteczne czyszczenie powierzchni, pranie czy mycie naczyń. Coraz większą popularnością cieszą się trochę zapomniane metody, wykorzystujące moc octu, sody oczyszczonej czy cytryny. Jednak co w przypadku, kiedy brakuje czasu i chęci na domowy wyrób takich eko-specyfików? Odpowiedź jest prosta: skuteczne środki czystości, o zminimalizowanym negatywnym wpływie na środowisko – oto nowoczesne środki do czyszczenia dla świadomych użytkowników.

Ekologiczne środki czystości – czym się charakteryzują?

Oto powody, dla których warto zaopatrzyć się w ekologiczne środki czystości

  • są w pełni biodegradowalne,
  • do ich wytworzenia używa się składników naturalnego pochodzenia,
  • nie zawierają substancji pochodzenia zwierzęcego,
  • pozbawione są szkodliwych dla środowiska związków, takich, jak borany, fosforany czy mikroplastiki,
  • opakowania można łatwo poddać recyklingowi,
  • są ekonomiczne w użyciu – niewielka ilość wystarcza, aby środek działał efektywnie.

Ważne, aby przestrzegać dozowania zalecanego przez producenta. Zbyt duża ilość danego środka nie zwiększy skuteczności jego działania, a przyczyni się do szybszego zużycia i obciążenia środowiska bardziej, niż to konieczne. Zatem dużo zależy również od codziennych nawyków. Zakup nowoczesnej, energooszczędnej zmywarki w połączeniu z użyciem ekologicznych tabletek do zmywania pomoże zaoszczędzić również wodę, o czasie nie wspominając.

Warto zwrócić też uwagę na fakt, że coraz częściej ekologiczne środki czystości dostępne są w przystępnych cenach, dlatego korzystanie z nich nie powoduje nadszarpnięcia domowego budżetu.

Mikroorganizmy w służbie czystości

Najnowsza generacja produktów ekologicznych do czyszczenia powierzchni z zabrudzeń typu organicznego wykorzystuje unikalną technologię połączonego działania naturalnych wyciągów roślinnych oraz mikroorganizmów. Przy zetknięciu z zanieczyszczeniami takimi jak białka, tłuszcze czy węglowodany (na przykład plamy z jedzenia na ubraniach czy wylany na podłogę sos)  uwalniają  enzymy trawienne, które przyczyniają się do usunięcia plamy.

Dzięki stosowaniu w domu środków opartych na naturalnych substancjach każdy użytkownik codziennymi, niewielkimi działaniami ma możliwość przyczynić się do uratowania zasobów planety. Świadomy wybór, optymalne dawkowanie, ograniczenie zużycia opakowań jednorazowych to indywidualne praktyki, mogące dać spektakularny efekt.