Brodawki wirusowe, zwane popularnie kurzajkami, stanowią wstydliwy problem wielu Polaków. Pojawiają się nagle, w widocznych miejscach i nieraz utrzymują przez lata. Już nie musisz się tym martwić! W trakcie czytania tego artykułu dowiesz się, jak powstają brodawki wirusowe, poznasz sposoby na ich wczesne rozpoznanie oraz skuteczne leczenie.

Jak rozpoznać brodawki wirusowe?

Brodawki wirusowe to zmiany na skórze bardzo często występujące w populacji. Zwykle lokalizują się na rękach i stopach, szczególnie między palcami, przy wałach okołopaznokciowych i pod płytką paznokciową. Typowa brodawka wirusowa ma postać grudki o niewielkiej średnicy. Początkowo przybiera barwę podobną do skóry niezmienionej, później staje się ciemniejsza i bardziej wypukła. Zmiany mogą rosnąć pojedynczo, ale częściej zlewają się w większe skupiska.

Jaka jest przyczyna brodawek wirusowych?

Czynnikiem etiologicznym brodawek wirusowych jest wirus brodawczaka ludzkiego, w skrócie zwany HPV. Wirus HPV wnika do komórek naskórka, namnaża się i powoduje powstanie zmian zwanych popularnie kurzajkami. Brodawkami możemy zarazić się w sposób bezpośredni – poprzez kontakt z osobą zakażoną oraz pośredni – w miejscach publicznych takich jak autobusy, szatnie czy baseny.

Wirus brodawczaka ludzkiego może się również szerzyć na drodze zwierzę – człowiek lub przez tak zwane samozakażenie polegające na rozdrapaniu występującej już brodawki, co prowadzi do wysiewu nowych zmian.

Brodawki wirusowe – skuteczne leczenie

Dużą rolę w zapobieganiu wystąpieniu brodawek wirusowych odgrywa przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Kluczowe jest unikanie bezpośredniego kontaktu z osobami z widocznymi brodawkami, mycie rąk po korzystaniu z toalety i kontakcie z przedmiotami dotykanymi przez wiele ludzi.

Natomiast jeśli już zauważymy na swoim ciele brodawkę wirusową, prostym i bardzo skutecznym rozwiązaniem będzie zakup preparatu Brodacid. Ten tani i dostępny w każdej aptece lek można kupić bez recepty. Zawiera dwie substancje czynne – kwas salicylowy o działaniu złuszczającym zmieniony naskórek oraz kwas mlekowy, który niszczy zrogowaciałą warstwę i prowadzi do jej usunięcia.

Brodacid to lek w postaci płynnej. Nanosimy go na oczyszczoną i wysuszoną powierzchnię brodawki uważając przy tym, aby nie rozprowadzić leku na zdrowej skórze. Opakowanie zawiera wygodny aplikator, dzięki któremu możemy nanieść odpowiednią ilość płynu. Taka kuracja przyniesie widoczne efekty już po kilkunastu dniach regularnego stosowania.